Marek Rutkowski Marek Rutkowski
89
BLOG

Religijnośc w KP a polityka caratu - casus spod Sejn 1847

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Niekiedy okazywało się w Polsce paskiewiczowskiej iż władza najezdnicza doceniała  i nagradzała bezinteresowne wysiłki lokalnych obywateli, mając zresztą przy tym na uwadze ukryte cele propagandowe.. Tak no było w przypadku chłopa z miejscowości Pawłówka w powiecie sejneńskim Szymona Andruszkiewicza, który z własnej inicjatywy i za własne pieniądze rozebrał w roku 1847 rozpadający się kościół (w pobliżu jeziora Studzienniczne) i na jego miejscu wybudował w wlasnych funduszy nową drewnianą świątynię.  

O całej sprawie doniesiono feldmarszałkowi Paskiewiczowi, który z kolei stosowną informację przekazał do cara. Mikołaj I w następstwie tych nowin nakazał przekazać Andruszkiewiczowi srebrny medal „za usierdie”  ,noszony na szyi na wstążce orderu Św Anny.  Nie przekazano jednak Andruszkiewiczowi żadnej dotacji pieniężnej.

Opisana sytuacja ujawnia jeden z niezwykle ciekawych aspektów  polityki caratu w czasach międzypowstaniowych, który  każdy odruch poświęcenia religijnego pragnął ukierunkować na cel wzbudzenia  w mieszkańcach KP  uczucia podległości (jeśli nie wdzięcznosci do) najezdniczej władzy moskiewskiej.  Takim też było wykorzystanie prywatnej inicjatywy polskiego chłopa z okolic Sejn.

@copyright Marek Rutkowski

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura