Blog
Marek Rutkowski
Marek Rutkowski
Marek Rutkowski rutmarek@gmail.com
6 obserwujących 299 notek 93094 odsłony
Marek Rutkowski, 29 kwietnia 2017 r.

Francuska polityka historyczna? - czyli jak Wolni Francuzi zdobyli Monte Cassino

260 7 0 A A A

Obecna w polityce  ostatnimi dziesięcioleciami (przynajmniej od 1944)  "gorąca przyjaźń polsko-frnacuska"  (sarkazm) ma też swoje przełożenie i na politykę historyczną naszych dawnych przyjaciół. Dla przykładu, jeden z najbardziej cenionych wojennych filmów francuskich ostatnich lat "L' ennemi intime" z 2007 roku  (o wojnie w Algierii) zawiera otóż zdumiewający dialog: (29 minuta 16 sekunda i dalej) 

"Alianci musieli podjąć aż cztery ataki aby zdobyć Monte Cassino. Jankesi, Brytowie, Kiwi  i Polacy zawiedli. Nie Wolni Francuzi. walczyliśmy z niemieckimi komandosami w walce ręcznej. [To była]  łaźnia krwi. Dzieki chłopakom jak Sayeed [Algierczyk we francuskim wojsku] droga na Rzym została otworzona. Major Bernee powiedział "" Było moją największą dumą dowodzić tymi ludźmi"". Cholerna bitwa Monte Cassino. Miałeś szczęście wyjść z tego żywy. [Sayeed odpowiada]Tak jest. Pchnięcie bagnetem, 74 szwy i medal"".

Jak nawet "rozumiem" (sarkazm)  pomysły Galena  na "polskie obozy koncentracyjne" . To niemiecka racja stanu niejako- "modyfikować" w ten sposób historię- jeśli się da.  Ale tego że Francuzi przypisują sobie -jak wynika przynajmniej z powyższego passusu - zdobycie Monte Cassino i odmawiają tego zwycięstwa Polakom- to już nie.  Coś chyba z tym sentymentem polsko-francuskim jest już bardzo nie halo. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

free counters

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poza pierwszym wpisem z godz 17,08 dnia wczorajszego - pozostałe niestety w mojej ocenie...
  • Jak to było z tym Aleksandrem II? Całe życie miał podobno przeczucie nagłej śmierci i to z...
  • No niemniej słowa ,które Pan przytoczył były oczywiście przez współczesnych...

Tagi

Tematy w dziale Kultura