Marek Rutkowski Marek Rutkowski
211
BLOG

Przerażający obraz Polski po 66 rządów Sasów - kraj "puszczą Europy".

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Po śmierci  Augusta III  miało m.in. miejsc zebranie Rady Koronnej w dniu 8 XI 1763 roku, na którym  sędziwy już ale nadal  bystry niezwykle na umyśle marszałek koronny Bieliński przedstawił w rekapitulacji stan ówczesnej Polski.  Ten jeden z najświetlejszych Polaków epoki, (który razem z hetman wielkim koronnym –mającym swoja siedzibę w Białymstoku  Branickim i Radziwilem- wojewodą wileńskim, sprzeciwiał się najmocniej bodajże  poddaniu kraju pod moskiewską zależność) wypowiadał tuż przed ostatecznym upadkiem i wprowadzeniem w maju roku 1764 na tron polski byłego kochanka carycy - stolnika litewskiego straszne wręcz słowa:

 '"Trzeba radzić by kraj nasz nie poszedł w rozerwanie, ażeby nie nastąpiła ostatnia ruina i spustoszenie, abyśmy wiarę, honor i imię samo nie straciwszy, wcale nie zginęli. 

I już tego ostatniego nieszczęścia jesteśmy dość bliscy i już w wolności naszej tak dalece wzmaga się nierząd, ze się staje nieznośniejszy od najcięższej niewoli.

Rolnik równie pracuje z bydlęciem w jarzmie, miasta znaczniejsze niekiedy emporia prowincji i zaszczyt kraju, coraz się więcej walą i w ruinach swoich grzebią  przez wielorakie tego grzebania przyczyny i przez zawalone niezmiernymi depaktycjami wszystkie handlom drogi, iż kraj nasz porównany do innych zdaje się puszczą Europy.

Wolny przez państwa Rltej wojskom przechód, wolna tyrania osób i rabunek fortun, otwarte wszystkim nieszczęściom w kraj drogi i wszystkie nieszczęścia: zabieranie ludzi, narzucanie najpodlejszej monety i inne do nas tłumem się cisną, a bojaźń rewolucji i gwałtownego niebezpieczeństwa ustawiczną jest torturą.

Słaby jest prawie niewolnikiem mocniejszego, i ten znowu mocniejszy możniejszemu od siebie służy; owszem każdy liczy tylu swoich panów, ilu od siebie możniejszych.

Prawo samo, którego najwyższa w wolnych Rptach władza, albowiem same trony przewyższająca, fortunie służy a ubóstwo i często samą niewinność potępia.

Na ostatek w wolnym państwie nie można poznać ktoby był wolny, gdy i same stany Rptej często cierpią od postronnych dependencyą”.

 

Obraz ten powinien być przypominany naszym rodakom jako świadectwo 66 lat rządów obcej, saksońskiej władzy i jako ostrzeżenie na przyszłość. Zadziwiające jest przy tym, iż niektóre fragmenty pasują do Polski "do 27 latach wolności".

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura